18 listopada 2024
person holding pencil near laptop computer

14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła Pakt o Migracji i Azylu.

 

Pakt ten przewiduje szeroko zakrojoną reformę unijnych przepisów w dziedzinie migracji, dążąc do ulepszenia i lepszego skorelowania strategii politycznych UE w zakresie migracji, azylu, zarządzania granicami oraz integracji. Nowe przepisy mają na celu wypracowanie skutecznych działań krajów członkowskich i choć są bardziej rygorystyczne od dotychczasowych, mają też stanowić lepszą gwarancję przestrzegania praw człowieka i wartości europejskich. Przepisy Paktu, mają zatem w szczególności pomóc:

 

  • zarządzać napływem migrantów w uporządkowany sposób
  • stworzyć skuteczne i jednolite procedury
  • zapewnić sprawiedliwy podział obciążeń między państwami członkowskimi.

 

Do końca 2024 r., każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma obowiązek opracowania planu wdrażania unijnego Paktu o Migracji i Azylu. Istotnym odniesieniem do tego planu jest przyjęta niedawno przez Radę Ministrów strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030, która wzbudziła dotąd liczne kontrowersje. 


Z uwagi na bliski termin przedstawienia przez Polskę planu wdrożenia i w świetle kierunków polityki Polski w zakresie migracji wytyczonych przez "Strategię", Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć wraz z grupą organizacji pozarządowych świadczących pomoc prawną, integracyjną i humanitarną uchodźcom i migrantom opracowała rekomendacje, których wdrożenie może skutecznie zabezpieczać poszanowanie praw tych osób w Polsce.

 

Rekomendacje zostały przygotowane przez: Konsorcjum Migracyjne, Amnesty International Polska, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Fundację Jesuit Refugee Service Poland, Fundację Ocalenie, Fundację Polskie Forum Migracyjne, Polską Akcję Humanitarną oraz Save the Children Polska.

 

Jesteśmy głęboko przekonani, że nasza wspólna perspektywa może pomóc w stworzeniu bardziej efektywnych, humanitarnych i zrównoważonych rozwiązań, które będą lepiej odpowiadać na specyficzne potrzeby osób migrujących, a jednocześnie będą zgodne z międzynarodowymi standardami i prawami człowieka.

 

Rekomendacje te nie wyczerpują szerokiego zakresu tematu implementacji Paktu. Nie mogą zastąpić włączenia ekspertów i ekspertek z organizacji społecznych w ten proces ani formalnych konsultacji społecznych. 

 

Z rekomendacjami można zapoznać się TUTAJ, albo pobrać je z naszego działu Publikacje.

 


 

 

 

Rekomendacje NGO w sprawie Krajowego Planu Wdrażania Paktu o Migracji i Azylu

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531