CPPHN świadczy bezpłatną informację oraz bezpłatną pomoc prawną cudzoziemcom ubiegającym się w Polsce o ochronę międzynarodową, uchodźcom (w tym uchodźcom z Ukrainy), a także bezpaństwowcom.
Prawnicy Centrum udzielają bezpłatnej pomocy prawnej osobom z wymienionych wyżej kategorii, którzy kontaktują się z Centrum osobiście, bądź też, których sprawy są do Centrum przekazywane przez inne podmioty, takie jak UNHCR oraz międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe.
W celu przekazania sprawy, organizacja posiadająca kontakt z cudzoziemcem powinna:
Przeprowadzić wstępną ocenę potrzeb cudzoziemca w zakresie pomocy prawnej oraz dziedziny prawa jakiej ta pomoc ma dotyczyć (prawo migracyjne, uchodźcze, prawo karne, prawo cywilne itp.)
Uzyskać zgodę cudzoziemca na przekazanie jego danych wraz z dodatkowymi istotnymi dla sprawy informacjami do CPPHN
Sformułować wiadomość email zawierającą: dane cudzoziemca, bezpośredni kontakt do cudzoziemca (email i nr telefonu), jego obecny status oraz zakres potrzebnej pomocy prawnej, a także inne pomocne dla sprawy informacje. Wiadomości prosimy wysłać na adres: porady@pomocprawna.org
Prawnik CPPHN zapoznaje się z informacją na temat przekazanej sprawy i podejmuje bezpośredni kontakt z cudzoziemcem.
Prawnik CPPHN potwierdza organizacji przekazującej sprawie, że podjął kontakt z cudzoziemcem oraz, że korzysta on z pomocy prawnej Centrum.
Od momentu podjęcia sprawy, wszystkie informacje przekazywane przez beneficjenta w trakcie konsultacji z prawnikiem traktowane są jako poufne. Prawnik prowadzący sprawę może jednakże konsultować się w sprawie z innym prawnikiem Centrum.
Prawników CPPHN obowiązuje bezwzględny zakaz przekazywania informacji na temat beneficjenta, aktualnego stanu jego sprawy, przekazywanych przez niego dokumentów oraz jego oświadczeń i decyzji osobom trzecim, za wyjątkiem sytuacji, gdy beneficjent wyraźnie wskazał konkretną osobę do kontaktu, a on sam nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z prawnikiem.
Zakaz ten oznacza też brak możliwości bieżącego referowania stanu sprawy oraz wyjaśniania podjętych kroków prawnych przedstawicielowi organizacji, która przekazała sprawę do CPPHN, za wyjątkiem przypadków objętych odrębnymi Porozumieniami w tym zakresie (takimi jak umowa partnerska oraz umowa o RODO).
Zapoznaj się również z naszymi szczegółowymi zasadami i standardami udzielania pomocy prawnej, które znajdziesz TUTAJ.
Jeżeli w stosunku do Ciebie powyższe standardy zostały naruszone przez osobę działającą w imieniu Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, powiadom nas o tym!
Możesz się poskarżyć zarówno na zachowanie:
- osób pracujących w CPPHN
- wolontariuszy CPPHN,
- członków stowarzyszenia CPPHN i członków organów CPPHN,
- osób działających na zlecenie CPPHN,
- osób prowadzących działania w ramach partnerstwa z CPPHN.
Każda osoba niezadowolna z działania CPPHN może zgłosić naruszenie standardów działania wobec niej poprzez formularz online lub składając skargę na piśmie za pośrednictwem poczty zwykłej lub poczty elektronicznej na adres:
Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć
Ul. Krowoderska 11/7
31-141 Kraków
biuro@pomocprawna.org
Skargi powinny zawierać szczegółowy opis zdarzeń i zachowań, których dotyczą, ze wskazaniem osób, których skarga dotyczy oraz miejsca i terminu powstania naruszenia. Skargi powinny zawierać kontakt zwrotny, w celu umożliwienia dalszej korespondencji i wyjaśnienia sprawy. Skargi mogą być sformułowane w języku innym niż polski. Zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami składania skarg, które opisaliśmy TUTAJ.
Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!
KRS: 0000113676
Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531